Co Čech to nacionalista?

26. listopadu 2015 v 16:31 | Eluine |  A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci.

Milé čtenářstvo, jako pilná studentka jsem se rozhodla popřemýšlet nad témou, kterou nám do placu hodil milý náš to učitel psychologie a zsv (základy společenských věd). Máme politologii a rozebíráme různé ideologie. Dostali jsme se k nacismu. S nacismem přímo souvisý nacionalismus. Vyvstala otázka: "Jsou Češi nacionalisti?" Milý pan učitel Péťa se jen potutelně usmál a řekl "Nechť započne přemýšlení". Článek jsem se rozhodla napsat, až když mě milá paní, vystupující z tramvaje, málem vzala po držce látkovou taškou s nápisem 'Prague'.

Asi bych tu mohla dlouho mlžit, jak jsme Češi tělem i duší a kolik lidí si polepilo auta, zrcátka, obličeje a jiné části těla vlajkou. Ale já to neudělám. Jak jistě víte, nacionalismus se nejvíce projevuje v dobách, kdy daný národ někdo utlačuje. Kdyby někdo nevěděl, u nás se tomu říkalo Národní Obrození (dále jen NO, jsem líná jak veš). Takže jsme nacionalisté? Přece tu byli i puritáni, kteří bojovali za čistotu češtini. A tak psali o gramatice, vynalézali nová slova, jelikož slovo 'švagr' nebylo v té době pro ně "in". Je pravda, že čeština je taková směs všeličeho. ale jistě dnes neřeknete - Prosím, podej mi čistonosoplenu pro mého sestromuže. Jan Hus nám zrušil spřežky a například Jungmann se snažil nějak povýšit gramatiku. V dnešní době, který školák by nenadával na gramatiku. kde je naše láska k češtině? To, co naši buditelé těžce prosazovali, my dnes rušíme, jelikož je to moc složité. A tak dnes uvidíte místo podpisu Ondřej Ondraszek.

Je obrovský paradox, že naše velké NO bylo financováno z pokladny habsburské monarchie. Ano, kdo myslíte, že to jiný financoval? To se jim to bouřilo, meldovalo v hospodách a nadávalo. Povšimněme si také toho, že my jako země jsme nijak moc neremcali. NECHCI NIJAK SYMPATIZOVAT S REŽIMEM, KTERÝ TU BYL, ale před nástupem Hitlera se asi tak rok a půl debatovalo o tom, že jako jedna z posledních zemí v Evropě, zrušíme ježdění nalevo a budeme jezdit napravo. No debatovalo se, hádalo, hádalo a debatovalo. Pak přišel Hitler a ze dne na den ... český národ to přijal jako samozřejmost. Je faktem, že kdyby nebyla válka, jistě by se to brzy odhlasovalo. Ale tak samozřejmá věc a nikdo se nad tím nepozastaví. prostě to tak bylo.


Ano, někteří po dlouhých letech oprášili vlajku a při oslavách ji vytáhnou. Pak si jí lepí na všemožná místa a když to někdy vidím, spíš se za nás stydím, než li cokoliv jiného. Dokázali jsme náš státní znak během pár dní zneuctit tolikrát. Vyvěšme vlajky, ale z oken a ne z našich kalhot.

Shrnula bych to tak, že my nejsme nacionalisté, ne. My jsme vlastenci. Asi je lepší, že tu není druhý nacismus, vlastenectví je pěkná věc. Ale někdy mi mrzí, že jsme vlastenci, jen když se nám to hodí. Jen, když to proti někomu můžeme použít, nebo když se hokejistům zrovna něco povede. Znám lidi, kteří navazují na tradici svých rodičů a prarodičů a každý státní svátek vyvěsí z okna vlajku. Kdo z nás dodržuje, že při hymně máme být zticha a v klidu. Takže až se zas budeme ohánět vlastenectvím a tím, že ten a ten není pravý Čech, vzpomeňme si na Masaryka, který pro národ udělal tolik a přitom byl z otcovi strany Němec. Vzpomeňme si na Hanku a Lindu, vzpomeňme si na Husa, který pro myšlenku zrušení spřežek přímo plál a my dnes tu a tam zapomeneme háček, tu a tam i čárku nad některým písmenkem.

...
Babička: To se právě neví. Ale proč myslíte, že mě paní kněžna pořád zvala s těmi vnoučaty na zámek? Řekněte, co já stará bába si můžu s takovou vznešenou paní povídat. Ale to ona nejspíš chtěla vidět Barunku. Proč asi? A Barunka měla taky něco v hlavičce. Vilík a Adélka, já je měla všechny ráda, ale proti Barunce to byla úplná telátka.
Praotec: Ale nesežrat je hned!
Babička: Ano. A po kom to asi ta Barunka zdědila? Určitě po někom urozeném. No a vidíte: z lásky, z lásky se jí nemohlo říct, že Panklová není její maminka, ale macecha. Proto já bych té Haničce ani té Lindičce tyhle věci nezazlívala.
Hus: Vy je pořád nazýváte jen křestními jmény. Jak se ta Hanka a Linda jmenovaly dál?

Havlíček: (Vejde a směje se.) Hanka se jmenovala Václav a Linda se jmenovala Josef.
...

... vzpomeňme si na nás - my "praví Češi", příležitostní puritáni...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 28. listopadu 2015 v 10:24 | Reagovat

Hehe, Český nebe.

Ale ne, ona je přirozenost kopat za vlastní stranu barikády a jít při tom přes mrtvoly. To máš všude. Jen někde to jde prostě do extrémů.

A pak jsme tu my, cynické obludy, které nestojí na žádné straně, crcají kafe a smějí se všem kolem.

2 Eluine Eluine | Web | 28. listopadu 2015 v 10:30 | Reagovat

[1]: Crcat kafe ... ale no tak. Kafe se nejdřív vychutná a až pak se člověk může smát ostatním. ale stejně, naše dějiny jsou plné paradoxů a většina o nich ví ... no nic

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama